Tutvustus

OCR ehk obstacle course racing ehk takistustega maastikujooks ehk takistuskross

Takistuskross (OCR) on spordiala kus osaleja peab etteantud distantsil ületama erinevaid takistusi ja füüsilisi ülesandeid. Distantsid võivad varieeruda sprindist (200m) kuni ultrani (30+km). Ka takistuste arv ja nende raskusaste on võistluste puhul erinev. Takistuskrossi esmärk on panna proovile keha erinevad lihasgrupid ning oskused.

Takistuskrossi tänapäevase vormi algusajaks peetakse 1987.a UKs toimunud Tough Guy võistlust (filmiviide lõpus). Võistlus peeti kõige külmemal ja väljakutsuvamal aastaajal ning ka rada ei hellitanud osalejaid. Sellest võistlusest peale on takistuskrossi väga kiiresti üle terve maakera levinud ning võistlusi peetakse tänapäeval väga erinevates formaatides. Osalejate arv on iga aasta tugevas kasvus ning erinevate viidete kohaselt osaleb näiteks USAs aastas rohkem inimesi takistuskrossi võistlustel, kui traditsioonilistel maratonidel ja poolmaratonidel kokku! 

Eestis toimus esimene võistlus 2008.a kui Stamina spordiklubi korraldas Saunapunktis Kõva mehe jooksu. 2015.a alustas MTÜ Seiklushunt Vägilase jooksude korraldamist ning peale seda on ka Eestis järjest erinevaid takistuskrosside korraldajaid ja võistlusi juurde tulnud.

2022.a asutati Eesti Takistuskrossi Liit, mis on OCR-i ametlik alaliit Eestis. Liidu eesmärgiks on propageerida takistuskrossi Eestis, koordineerida EMV korraldamist ning lähetada sportlasti rahvusvahelistele tiitlivõistlustele.

Treeningvõimalused: